31 32 33
Start >> Kultura >> Trebunie Tutki
Zespół Trebuniów Tutków

 

Rodzinny zespół Trebuniów – Tutków zdobył ogromną popularność w Polsce i za granicą. Początki międzynarodowej kariery grupy związane są ze wspólnymi projektami ze znanym zespołem z Jamajki – Twinkle Brothers, w których muzycy niezwykle interesująco połączyli rytmy reggae z tradycyjną muzyka podhalańską. Dla wielu znawców muzyki góralskiej Władysław Trebunia Tutka, senior muzykującej rodziny, jest najwybitniejszym współcześnie żyjącym muzykantem Podhala. Tradycje muzyczne w rodzinie Tutków trwają już od stu lat – ostatnim z dawnych wielkich dudziarzy pod Tatrami był dziadek Władysława - Stanisław Budz Mróz, opiewany przez Jana Kasprowicza w poemacie „Kobziarz Mróz” (nota bene poeta w tytule pomylił się – instrument Mroza to dudy, zwane na Podhalu kozą; podobieństwo wyrazów spowodowało, że bardzo często i współcześnie kozę określa się nazwą tego strunowego instrumentu szarpanego). 

Władysław Trebunia Tutka podobnie jak jego dziadek znakomicie gra na dudach i innych instrumentach pasterskich – przeróżnych piszczałkach, fujarach, trombitach, ale jest przede wszystkim znakomitym skrzypkiem. Ale muzyka to tylko jedna z dziedzin sztuki, które uprawia.

Władysław Trebunia Tutka - urodził się w 1942 roku w Poroninie, zmarł 3 grudnia 2012 r. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych. Studia rozpoczął na Wydziale Malarstwa w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a po III roku przeniósł się na Wydział Tkaniny Artystycznej, gdzie uzyskał dyplom w 1968 roku. Brał udział w około 35 wystawach zbiorowych i 20 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Prezentował swe prace w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji. Uprawia projektowanie tkanin, malarstwo ścienne, sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, pastel, olej, gwasz. Tkaniny według jego autorskich projektów były prezentowane w kilkunastu krajach. Prace olejne i na szkle znajdują się w kolekcjach krajowych, europejskich i amerykańskich.

Monumentalne kompozycje ścienne znajdują się w domu Podhalańskim im. Tetmajera i Orkana w Ludźmierzu oraz w budynku dawnej spółdzielni mineralnej "Poronin" (te ostatnie mocno już zniszczone w nieużywanym obecnie pomieszczeniu). Na przełomie lat 1988 i 1989 zrealizował polichromię w kościele parafialnym w Poroninie. Kompozycje o tematyce sakralnej znajdują się w kościołach w Skrzypnem, Cichem, Gliczarowie, Murzasichlu, kaplicy w Białym Dunajcu i Staszkówce; projekty wnętrz zrealizowane zostały w kościołach w Skrzypnem oraz w Bańskiej Górnej; witraże "Święci Polscy" w kościele parafialnym w Skrzypnem oraz "Dwunastu Apostołów" w kościele ojców Salwatorianów w Zakopanem. Malowidła ścienne znajdują się w wielu restauracjach i domach prywatnych w Zakopanem oraz na terenie Podhala.

Przez wiele lat związany z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białym Dunajcu jako muzyk i instruktor zespołów regionalnych oraz nauczyciel i wychowawca dzieci i młodzieży uczęszczających na prowadzone przez niego zajęcia muzyczne.

Postać Władysława Trebuni Tutki (jako Platona) przedstawił ks. prof. Józef Tischner w bestsellerowej „Historii filozofii po góralsku”.

Prócz seniora rodu zespół tworzą – troje jego dzieci: Krzysztof – architekt, autor tekstów i kompozytor, Anna – malarka i graficzka, ukończyła również religioznawstwo, Jan – lutnik i projektant odzieży, a także zięć - Andrzej Wyrostek, także lutnik.

 

Odwiedź stronę Zespołu:  www.trebunie.pl
| odwiedzin: 40250 wydrukuj Drukuj

 
Grudnia 2021
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nasi Partnerzy